FONTOS Kettős válság felé sodorja a hétvégi tragédia Amerika ősellenségét – Minden eddiginél radikálisabb fordulat jöhet
Fontos előrejelzés jött, emelkedik az olaj

Fontos előrejelzés jött, emelkedik az olaj

Az olajárak több mint 3%-kal emelkednek a gyengébb dollárnak és a Nemzetközi Energiaügynökség jövő évi olajkereslet-előrejelzésének köszönhetően.

Megdöbbentő, mennyien halnak meg olyan okból, ami sokak számára elképzelhetetlen

Megdöbbentő, mennyien halnak meg olyan okból, ami sokak számára elképzelhetetlen

Amikor reggel fél 8-kor félkómásan bedörrentjük a kotyogós kávéfőző alatt a tűzhelyet, vélhetően nem gondolunk bele abba, hogy ezt az egyszerű mozdulatot mintegy 2,3 milliárd embernek nem áll módjában megtennie a Földön. Márpedig amíg a nyugati világban alapvetésnek számít és könnyen elérhető a biztonságos és tiszta főzés és sütés lehetősége, eközben világszerte több mint 2 milliárd ember nem fér hozzá ezekhez az erőforrásokhoz, ehelyett szénnel, kerozinnal, fával és faszénnel kénytelenek megoldani ezt a feladatot. Ez pedig nem csak rendkívül sok időbe kerül és környezetromboló hatású, de az egyik vezető idő előtti halálozási tényezőnek is számít.

A Nemzetközi Energia Ügynökség gázelemzője és az MVM CEEnergy vezérigazgatója is részt vesz a Portfolio energetikai konferenciáján!

A Nemzetközi Energia Ügynökség gázelemzője és az MVM CEEnergy vezérigazgatója is részt vesz a Portfolio energetikai konferenciáján!

Európai és globális gázpiaci változások a geopolitikai átrendeződések mellett – ezzel a címmel tart átfogó előadást a Portfolio Energy Investment Forum konferenciáján Molnár Gergely, a Nemzetközi Energia Ügynökség gázelemzője, amelyben az orosz leválás, és a régió gázpiaci átrendeződésének és ellátásbiztonsági kihívásainak témáját is körbejárja. A gázpiac témái kapcsán szintén fontos fejlemény, hogy Fritsch László, az MVM CEEnergy Zrt. vezérigazgatója is elvállalta felkérésünket az energiakereskedői és ipari felhasználói oldal képviselőit is felvonultató panelbeszélgetésben részvételre. Nagy nevek, a legfontosabb témák átbeszélése – még néhány napig early bird áron itt regisztrálhat az év egyik legrangosabb energetikai, energiapiaci konferenciájára, amelynek nyitó szekciójában az Európai Bizottság, az Energiaügyi Minisztérium és az Energiahivatal vezető döntéshozói tartanak előadást. A programunkat, az előadók és panelbeszélgetők neveit folyamatosan frissítjük a konferencia aloldalán.

Kiszivárgott: globális vészhelyzeti gáztartalékra tesznek javaslatot kedden

Kiszivárgott: globális vészhelyzeti gáztartalékra tesznek javaslatot kedden

A keddi tokiói LNG-konferencián arra fog javaslatot tenni a japán kereskedelmi minisztérium, amely közösen szervezi az eseményt a Nemzetközi Energia Ügynökséggel, hogy az IEA tagországaiban jöjjön létre egy vészhelyzeti gáztartalék, az olajpiaci vésztartalék mintájára, hogy a gázellátási zavarokat, és az abból adódó árugrásokat tompítani lehessen – tudta meg a Bloomberg.

Csúnyán beomlott az orosz olaj- és olajtermék export

Csúnyán beomlott az orosz olaj- és olajtermék export

Oroszország olaj- és olajtermék exportja júniusban 2021 márciusa óta a legalacsonyabb, napi 7,3 millió hordó volt, ami napi 600 ezer hordóval kisebb a májusinál - áll a Nemzetközi Energiaügynökség, az IEA csütörtökön ismertetett havi jelentésében.

Nagy gázpiaci bejelentések jöttek Brüsszelből, vették is a lapot az oroszok

Nagy gázpiaci bejelentések jöttek Brüsszelből, vették is a lapot az oroszok

Arra fogok javaslatot tenni, hogy a jövő évre is hosszabbítsuk meg az EU-ban a 15%-os gázspórolási szabályt, és azt kérem a tagállamoktól, illetve a cégeiktől, hogy ne kössenek új orosz LNG-vásárlási szerződéseket, mert teljesen meg kell szabadulnunk az orosz gáztól – többek között ezeket a rendkívül fontos információkat jelentette be csütörtökön Kadri Simson. Az Európai Bizottság energiaügyi biztosa éppen azokban az órákban kezdte lebeszélni az új orosz LNG-vásárlásokról a tagállamokat, amikor Moszkvában az orosz miniszterelnök, Mihail Misusztyin, bejelentette a nagyratörő orosz LNG-export terveket. Ennek egyik fontos felvevő piaca elvileg az Európai Unió lenne, de ha a vezetékes után a cseppfolyósított földgázt is teljesen „kiutálják” az EU-ból, akkor a hajókkal szállított termék nyilván meg tudja majd találni a helyét más térségekben is, és éppen ezt a kikerülő stratégiát takarja az orosz bejelentés. Összességében az látszik, hogy nemcsak a német kormány, hanem a vezető uniós döntéshozók is a végleges és teljes szakítást készítik elő az EU és Oroszország között a gázpiacon, összhangban az egy éve eldöntött fő stratégiai céllal.

Kulcsfontosságú pillanat az energiatörténetben: világszerte vissza fog esni a fosszilis kereslet

Kulcsfontosságú pillanat az energiatörténetben: világszerte vissza fog esni a fosszilis kereslet

Az energiapiacok és a vonatkozó szakpolitikák alapvetően alakultak át Oroszország ukrajnai háborúja miatt nem csak átmenetileg, hanem vélhetően az elkövetkező évtizedekre vonatkozóan is, írják a Nemzetközi Energiaügynökség elemzői a legfrissebb éves jelentésükben. A mostani energiaválság jóval szélesebb körű és összetettebb, mint a korábbiak voltak, ezzel kapcsolatban az IEA ügyvezető igazgatója úgy fogalmazott, hogy az első igazán globális energiaválság közepén vagyunk. A jelenlegi helyzetre adható megoldások köre komplexebb és átfogóbb, mint a '70-es évekbeli olajválságnál volt, ugyanis nem csupán egyetlen energiahordozóról való leválásra van szükség, hanem magának az energiarendszernek a megváltoztatására, mégpedig úgy, hogy közben az energiaszolgáltatások megfizethetőek és biztonságosak legyenek. Ebben a környezetben jelentősen felerősödnek a versenyképes és megfizethető tiszta technológiák mellett szóló gazdasági érvek, ami mentén az elemzők úgy vélik, hogy az előttünk álló években tetőzhet a globális kereslet az összes fosszilis tüzelőanyag iránt.

Kimondta a világhírű szakértő: nem a mostani telünk lesz a húzós, hanem a jövő évi

Kimondta a világhírű szakértő: nem a mostani telünk lesz a húzós, hanem a jövő évi

"Ez a tél nehéz, de a következő tél nagyon nehéz lehet" – jelentette ki a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) vezetője az európai gázellátási kihívások kapcsán szerdán Finnországban. Állításának lényege az, hogy bár most szinte teljesen tele vannak Európa-szerte a gáztárolók, de azok a tavasz végére 25-30%-a le fognak ürülni és az orosz szállítások kérdésessége, illetve a várhatóan felpörgő kínai gázimport miatt óriási kérdés, hogy hogyan lehet majd azokat a következő télre feltölteni. Jelenleg egyébként már 90%-ra feltöltötték az európai gáztárolókat, ami kicsit meghaladja az elmúlt évtized ilyenkor szokásos átlagát, idehaza ennél jobban állunk, de a fogyasztásarányos betárolási mutatóinkra ez már nem igaz, sőt. Éppen ezért is lehetett szükség a plusz 700 millió köbméternyi orosz gázbeszerzésre.

Megérkezett a figyelmeztetés: azonnal vissza kell vágni a gázfogyasztásunkat!

Megérkezett a figyelmeztetés: azonnal vissza kell vágni a gázfogyasztásunkat!

A világ a történelem első igazán globális energiaválságát éli át, a helyzet különösen veszélyes Európában, ahol a kialakult helyzetben nagy szerepe van Oroszországnak, amely már jóval az ukrajnai háború elindítása előtt akadályozta a gáz eljutását Európába, ezzel is felhajtva az árakat. A helyzet azonban azóta is sokat romlott, most pedig reális forgatókönyv, hogy Oroszország elzárja a gázcsapot, és még ha sikerül is feltölteni az uniós gáztárolókat 90 százalékos szintre, jövő év január után már komoly ellátási gondok lehetnek. Fatih Birol, a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) igazgatója drasztikus lépéseket sürget, amelyek között szerepel az is, hogy Európának azonnal csökkentenie kell a gázfelhasználását.

Keményen beleszálltak európai vezetők a Gazpromba: direkt visszafogja a gázszállításokat, új eljárást kaphat a nyakába

Keményen beleszálltak európai vezetők a Gazpromba: direkt visszafogja a gázszállításokat, új eljárást kaphat a nyakába

Ritka dolog történt csütörtökön az Európába irányuló orosz gázszállítások témájában: két nagyon magas rangú európai döntéshozó is nyíltan kimondta, hogy az oroszok szándékosan szállítanak kevesebb gázt Európába, mint amennyit tudnának, hogy ezzel torzítsák a piaci viszonyokat, illetve felhajtsák az árakat. Lehet, hogy emiatt a Gazprom megint versenyjogi eljárást kap a nyakába, miközben sorozatban 25. napja a szokásossal ellentétben visszafelé, kelet felé folyik a gáz a Jamál-Európa gázvezetéken.

IEA: triplázni kell a megújuló energiabefektetéseket, különben jöhet a klímakatasztrófa

IEA: triplázni kell a megújuló energiabefektetéseket, különben jöhet a klímakatasztrófa

Ahhoz, hogy 2050-re valóban megvalósuljon a nettó zéró ÜGH-kibocsátás, a megújuló energiák részesedésének a tavalyi 12%-ról több mint kétharmadra kell nőni az éves globális energiamixben és ehhez a jelenleginél háromszor több befektetés kell már 2030-ig a megújuló energiákba, amelyhez világos gazdaságpolitikai döntések kellenek – hangsúlyozta a Nemzeti Energia Ügynökség (IEA) a szerdán kiadott éves jelentésében. Ez a hónap végi glasgow-i ENSZ klímacsúcsra hangolva azt is üzeni, hogy ha csak a jelenlegi fontolva haladás forgatókönyve szerint változik a világ energiafelhasználása, akkor 2100-ra 2,6 Celsius fokkal nő a globális átlaghőmérséklet az ipari korszak előttihez képest, azaz drámai éghajlati következmények lehetnek. A jelentés felvázolja az előttünk álló évtizedek várható energiaszükségleti pályáját is, amelyből kiderül például, hogy egyelőre még nőni fog a gáz- és olajfogyasztás, az utóbbinál azonban már első alkalommal tetőzést vár a 2030-as évek elejére.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Raiszi halálának beláthatatlan következményei lehetnek Iránra és az egész világra
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.